Dokedy budeme trpieť so súčasnými grafickými rozhraniami?

Jan 29 2007

Dokedy budeme trpieť so súčasnými grafickými rozhraniami?

Vyhovuje vám súčasné grafické rozhranie (GUI) operačných systémov? Nezdá sa vám už vyše dvadsať rokov rovnaké? Nežiada sa vám zmeny? Vyhovuje vám zabiť štvrtinu plochy lištami, posuvníkmi, panelmi?

Tým vás núti používať okná maximalizované a drasticky znižuje použiteľnosť a prehľadnosť práce s viacerým aplikáciami súčasne. Najlepším príkladom je úprava dvoch dokumentov vo Worde. Najefektívnejšie by bolo vidieť oba súšasne. Pozeráte do jedného a podľa neho upravujete druhý. Typické napr. pri prekladoch textov a pod. Kvôli menu a niekoľkým toolbarom však musíte mať okno maximalizované aby ste z dokumentu niečo videli. Ruku na srdce, ako často používate všetky tie toolbary a tlačidlá? Veľmi málo! Prečo by mali zavadzať. OpenOffice aj Word umožňujú fullscreen režim alebo si doprajte luxus vo forme Writeroom či Dark Room.

Bez taskbaru ani krok! Ale prd. Taskbar zavadzia asi najviac. Používate ho raz za čas (ak vôbec) a počas samotnej práce v aplikácii iba zavadzia. Ako potom prepínať medzi aplikáciami/oknami??? Magickou klávesovou skratkou Alt+Tab alebo použíť niektorú z napodobenín Exposé. Kto sa nestretol s Exposé nepochopí prečo tak geniálne, ale to je na samostatný príspevok.

Pokiaľ vám musí zostať jeden panel (pochybujem, že Windows dovoľujú odstrániť panel), nastavte mu skrývanie (Autohide). Skryje sa a vybehne až keď tam prídete myškou.

Vo väčšine aplikácií zavadzia menu. Nastavenia v ňom urobím raz a ďalej využívam už len kontextové menu alebo menší toolbar. Nie ste na tom rovnako? Prečo neexistuje globálna, ktorá by schovávala menu. Mimochodom u Acrobat Readeru je to F8.

Najviac zo všetkého zavadzia horný rám okna (window border). Bláznim? Nie. Zavretie okna Alt+F4 (Ctrl+W), minimalizácia Win+S, obnovenie Win+A a maximalizáciu Win+X (moje nastavenie Gnome). Rozťahovať by išlo normálne za ostatné rámy a presúvať by sa mohlo po stlačení nejakej klávesovej skratky.

Otázne je využitie plochy. Microsoft aj Gnome ponúka plochu ako adresár, naopak Xfce tam umiestňuje odkazy na aktuálne spustené aplikácie/okná. Podľa mňa súbory na plochu nepatria. Tým sa z nej stáva ideálne miesto pre umiestnenie hodín, notification area, náhrady za otrepané ~Start menu~. Zdá sa vám nelogické dávať tieto veci na miesto skryté pod spustenými aplikáciami? Skúste stlačiť kombináciu kláves Win+D alebo Win+M. Kuk a ste na ploche. Jednoduché a rýchle. Keby sa s niečim takým vyhral šikovný dizajnér, bol by som šťastný. Nie len ja…

Asi ste si všimli zvýšené využitie klávesnice oproti bežným používateľom. Jediný (súčasný) sposôb ako si výrazne urýchliť a sprehľadniť prácu je zosúladiť klávesnicu s myšou. Viete, že idete myškou k nejakému menu, prečo si ho dopredu neotvoriť myšou a rovno kliknúť? Rýchlejšie prejdete päťdesiat pixelov ako dvesto. Tiež nechodíte do Nitry cez Košice.

Klávesnica je najväčšou brzdou a zároveň aj motorom dnešných grafických rozhraní. Motor sa spomína vyššie a v seriáli klávesové skratky. Brzdou sú všetci použivatelia, ktorý radšej nabehajú tisícky zbytočných kilometrov po obrazovke, než by stlačili dve klávesy. A tých je bohužiaľ viac…

No responses yet

Leave a Reply