Infovek: Súťaž o najlepšiu webovú stránku

Nov 27 2004

Infovek: Súťaž o najlepšiu webovú stránku

Infovek každoročne organizuje súťaž pre základné a stredné školy o najlepšiu webovú stránku. Dnes som náhodne narazil na jej tohto ročné výsledky.

Predom chcem upozorniť, že nekritizujem konkrétne víťazné projekty, ale hodnotenie poroty. Nemám nič proti jednotlivým autorom a obdivujem ich za to, že dokázali zosmoliť akýkoľvek web.

Veľmi by ma zaujímali skutočné kritéria hodnotenia porotcov. Pretože ak ide o najlepšiu webovú stránku malo by ísť hlavne o technické prevedie webu a jeho obsah. No myslím, že v tejto súťaži ide o niečo úplne iné. Prečo?

Iba tri stránky zo všetkých sú validné. Bonbónikom je web Moje hobby – kreslenie, v ktorej Validátor W3C našiel 197 chýb. V čase písania tochto článku autorka upravila kód webu a počet chýb sa zmenšil na jedenásť, a je pozerateľným aj v Mozille.

Dizajnom sa tiež víťazné projekty netrhli, via Recepty z božej lekárne, ZŠ Lieskovec alebo ZŠ Senec. Väčšina z nich mala textúry na pozadí a nebola ničím inovatívna. Za výnimku by sa dalo považovať asi iba Metalirium.

O prístupnosti webov a ďaľších chybách sa radšej ani už rozpisovať nejdem.

Preto by som sa rád opýtal hodnotiacej komisie ako je možne, že v roku 2004, keď sa používa validné XHTML alebo HTML 4.0 a dizajn sa určuje pomocou CSS, sa umiestnia na prvých miestach súťaže o nalepšiu webovú stránku projekty, ktoré využívajú rámy, tabuľky alebo iné obskrutné technológie a postupy?

No responses yet

Leave a Reply