Kontrola slovenčiny v OpenOffice a prepínanie jazykov

Máj 12 2006

Kontrola slovenčiny v OpenOffice a prepínanie jazykov

Keď som písal o novom softvérovom vybavní netušil som koľko srandy si pri tom užijem. Hlavne, keď potrebujete niečo súrne urobiť a neviete ako. Pritom v starých programoch by to bola otázka niekoľkých sekúnd. Takto ma nachytal hlavne OpenOffice a Gimp.

V OpenOffice som potreboval rýchlo napísať nepríliš dlhý text v slovenčine. Netušil som akým porblémom bude pre mňa doinštalovanie slovenskej kontroly pravopisu a slovenského slovníka. Spočiatku som nasledoval rady ako manuálne pridať slovníky do toho a onoho adresára. Nič však nefungovalo. Doteraz neviem prečo. Nakoniec osm niekde na stránkach OpenOffice automatické makro, ktoré dokáže doinštalovať slovníky on-line alebo off-line. Po zadaní on-line mi celý OpenOffice Writer ztuhol. Keď som zvolil off-line metódu, všetko fungovalo. Super, konečne!

Slovenčina funguje v plnej kráse. Predvčerom však nastal problém číslo dva ohľadom jazykov. Potreboval som napísať dhší text v angličtine. Nevedel som však ako prepnúť kontrolu zo slovenčiny späť na angličtinu. Googlu mi nejak nedokázal odpovedať, asi som sa zle pýtal. Nakoniec pomohla vstavaná nápoveda OpenOffice. Spustite Writer a choďte do Tools > Options > Language Settings > Languages > Default languages for documents > nastavte jazyk, ktorý chcete a prípadne zakliknite For current document only.

Som zvedavý, s čím sa budem baviť nabudúce.

No responses yet

Leave a Reply