MHD v Žiline

Máj 12 2007

MHD v Žiline

Vo štvrtok som išiel asi poroku pomocou MHD do mesta. Jedným slovom hrôza!

Je mi jasné, že MHD nebude nikdy poskytovať rovnaké pohodlie ako auto. Práve preto by mala vynikať v niektorých ohľadoch, ktoré sú autom problematicky dosiahnuteľné. Myslím napr. že nemusíte platiť parkovné, je rýchlejšia, dostanete sa na miesta, kde majú autá zákaz vjazdu a pod. Bohužiaľ v Žiline nespĺňa ani jednu z týchto, nehovoriac o ďalších, funkciách.

Cena cestovného je prehnane vysoká. Cesta autom kamkoľvek v meste a späť ma stojí menej ako jazda autobusom. Myslím, že tento argument hovorí sám za seba. MHD by muselo vymyslieť sakra akciu, aby ma presvedčilo jazdiť v prepchatom MHD za 28SK, keď autom to stojí ledva 20SK.

Nutnosť prestupovať. Po “vylepšeniach” z minulého roku, ktoré v sebe zahŕňali okrem zdraženia aj zmenu väčšiny liniek, je nutné prestupovať skoro pri každej ceste. Iba smery sídliská-centrum sú bez prestupu.

Čipová karta zdržuje! Pri každom nástupe si cestujúci musí označiť lsítok alebo priložiť čipovú kartu k zariadeniu vo vozidle. V praxi teda každý cestujúci po dojdení na zastávku musí vyloviť z tašky kartu a po vstupe si ju označiť. Veľmi to spomaľuje hlavne pri rannej špičke. Aký praktický prínos mali čipové kraty pre DPMŽ? Jedine sa nabalili na poplatkoch za výmenu starých “mesačníkov” za karty, ktoré sa musia v určitých intervaloch vymieňať.

Suma sumárum, už iba kvôli prvému dôvodu chodím autom.

No responses yet

Leave a Reply