Neosvetlený cyklista za tmy…

Sep 01 2005

Neosvetlený cyklista za tmy…

Keď som sa dávnejšie rozčuloval nad neosvetleným autom za tmy, tak som si myslel, že väčšieho ~vola/kravu~ nestretnem. Ale stretnem a hneď niekoľko.

Včera večer som išiel z centra Žiliny do Višnového na letisko. Na križovatke pri Galimexe som skoro nabral prvú neosvetlenú cyklistku. Nebolo ju vôbec vidieť. Prichádzala ku mne zľava a nemala na kolesák žiadne odrazky, ani vpredu a nemala ani oblečenie z reflexného materiálu. Jedine vzadu mala dve červené odrazky.

Pri prejazde Rosinou som stretol ešte zopár podobných samovrahov. Nebolo ich najmenej. Ďaľším fanatikom bol cyklista na Rosinskom kopci. Ten radšej nebol osvetlený vôbec a mal oblečené tmavé oblečenie. Asi agent v utajený.

Je až taký problém kúpiť si svetlo (predné aj zadné!) na bicykel az cca. 200Sk alebo oblečenie z reflexného materiálu, ktoré dokázateľne zvyšuje vyditeľnosť a bezpečnosť. Na záver tri rady pre zvýšenie viditeľnosti a predovšetkým bezpečnosti:

  1. Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.
  2. Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo).
  3. Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.

No responses yet

Leave a Reply