Nové softvérové vybavenie

Máj 02 2006

Nové softvérové vybavenie

Poslednou dobou som radikálne zmenil svoj prústup k softvéru. Úplne som zanevrel na nelegálne záskaný softvér. Primárne hľadám open-source freeware programy, ale nebránim sa ani platným produktom, pokiaľ ma o svojej kvalite a výhodách dostatočne presvečia. Postupne som tak prešiel na open source, resp. OEM riešenia. Poďme pekne po poriadku.

XnView – správa a úprava fotografií

Na Picasu som počul len samú chválu. Veľmi sa mi páčila, hlavne spôsob ovládania, jednoduchosť a prehľadnosť. Neumožňuje však meniť veľkosť obrázku (resize) u viacerých súboro naraz. Túto funkciu potrebujem príliš často.

IrfanView mi odporúčal kamarát, ale nezapáčil sa mi.

Voľba nakoniec padla na vynikajúci XnView. Je veľmi podobný ACDSee, prehľadný, disponuje množstvom funkcií a je zdarma. A v prvomk rade zvláda všetk ypožadované funckie, t.j. zmena veľkosti obrázkov naraz a tvorba HTML albumov.

Musím ešte spomenúť Zoner Photo Studio 8, ktoré ma veľmi zaujalo a rozmýšľal som nad jeho zakúpením vo verzii Home. XnView však vďaka nulovej cene zvíťazilo.

Kancelársky balík Open Office 2

Namiesto Microsoft Office som použil Open Office. Pre moje potreby bohate stačí a okrem iných výhod umožňuje priamy export do formátu PDF.

Príliš som ešte nemal čas otestovať ho naplno, ale otvoril a správne zobrazil vúčšinu mojich dokumentov z Wordu i Excelu. Možno to bude tým, že u Wordu som nepoužíval formát DOC, ale RTF.

Na prvý pohľad mi nepríde Open Office, tak prehľadný ako Office. Ale je to asi iba nezvyk. Pomaly si na seba zvykáme a je super.

Grafický editor Gimp

Gimp – na jednej strane jasná voľba, na druhej veľký otáznik. O Gimpe som toho čítal toľko, že už ani sám neviem, čo si mám myslieť. Niektorí hovoria o najlepšom grafickom editore, iní zase o otrasnej opache, v ktorej sa nedá robiť.

Nemal som príliš času sa s ním baviť, ale čo som potreboval som si v ňom zatiaľ urobil. Ovšem nebolo to nič obtiažne. Uvidíme, keď príde na lámanie chleba.

Napaľovanie a kopírovanie CD/DVD

CD/DVD napaľujem výhradne pomocou Total Commander CD/DVD Burning Plugin (Ako na to?). Ovšem občas potrebujem vytvoriiť duplikát CD/DVD či urobiť jeho ISO image.

Skúšal som všetky možné programy, ktoré som našiel a nakoniec som skončil u dvoch: Micro Burner alebo OEM Nero Express.

SilentNight Micro Burner ma dostal svojou jednoduchosťou a nie je ho ani potreba inštalovať. Nero zase overenou kvalitou. Uvidíme časo, u ktorého nakoniec skončím.

Čo zostáva pri starom?

Multimédia

Tu zostáva všetko pri starom:

Správca súborov – Total Commander

Total Commander používam už od pradávna. To je aj dôvodom prečo som neprešiel k FAR. Je síce super, ale v tomto prípade platí zvyk je železná košela. Nedokážem si už predstaviť, že by som si musel zvykať na nové klávesové skratky a pod.

Instant messanging

Miranda prepojená so Skype. Vďaka tomuto riešeniu môžem mať všetky IM protokoly v jednom prehľadnom klientovi.

Čo dodať na záver?

Ako vidíte, ľahko môžete svoj počítač vybaviť zadarmo, kvalitne a navyše legálne získaným softvérom. Nie je preto nutné naďalej kradnúť programy. Pamätajte si, že čím viacej programov ukradnete, tým budú drahšie!

Dúfam, že toto všetko snaženie nezabijete nelegálnym operačným systémom!

No responses yet

Leave a Reply