Pásy sú sexy!

Apr 24 2005

Pásy sú sexy!

Mne sa nemá čo stať, ja jazdím pomaly., Pásy mi viac uškodia ako pomôžu., Mňa obmedzujú a stiesňujú. a mohol by som pokračovať donekonečna s výhovorkami, prečo nepoužívať bezpečnostné pásy v automobile. Sú to blbosti!

Pásy boli skonštruované, aby pri náraze zabránili telu človeka v náraze do predného skla, volantu, palubnej dosky či vyleteniu z vozidla. Pri správnom pripútaní túto úlohu plnia. Predstava, že sa človek udrží vlastnými rukami je mylná a nerálna! Pri náraze do pevnej prekážky v rýchlosti 50km/h sa hmotnosť človeka šesťdesiatnásobne zvýši, teda váha 90kg človeka narastie na 5 400Kg, t.j 5,4t. Je nemožné, aby ste udržali rukami váhu presahujúcu päť ton! Aj keby ste vážili 10kg ste bez šance. Vtedy by vaša váha narástla na 600kg.

Čo sa vlastne stane nepríputánemu človeku?

Největší část úrazů způsobených dopravní nehodou se smrtelnými následky jsou mozkolebeční poranění, která vznikají většinou právě při nezapnutých bezpečnostních pásech. Při nárazu hlavou na čelní sklo nebo volant v padesátikilometrové rychlosti je totiž hlava vystavena stejnému nárazu jako při pádu ze třetího poschodí. Náraz hrudníkem na volant znamená zlomeniny žeber, poškození životně důležitých orgánů, vnitřní krvácení, zlomeniny stehenních kostí nebo pánve. Při jakémkoliv z těchto zranění se velice rychle rozvíjí šok, který sám o sobě znamená selhávání funkce dalších orgánů a přímé ohrožení života.

Ak je vozidlo vybavené airbagom, nepoužívate pás, lebo spoliehate na airbag ste idiot! Airbag bez pásov je zbraň a nie ochrana. Bol vyvinutý ako doplnok k pásom, teda bez ich použitia je k ničomu. Možno sa pýtate prečo. Airbag sa nafukuje veľmi rýchlo a razantne (cca. 0,1 sekundy). Pri náraze hlavy do nafukujúceho airbagu vznikajú vážne zranenia hlavy a silné otrasy mozgu.

Ešte k airbagom. Nikdy nepoužívajte detskú sedačku na mieste so zapnutým aibagom. Vždy ho v takomto prípade vyponite, ak to nie je možné, umiestnite sedačku na miesto bez airbagu (napr. zadná sedačka).

Veľmi často sa zabúda na pásy zadných sedadiel. Nepripútaný človek sediaci na zadných sedačkách často pri náraze zabije osobu sediacu na prednom sedadle, aj keď je pripútaná. Napr. auto idúce 60km/h pri náraze do pevnej prekážky zastane. Veci voľne položené, či nepripútané osoby však pokračujú ďalej rýchlosťou auta, teda 60km/h, až kým nenarazia do prekážky, ktorá ich zastaví. Preto hje potrebné používať pásy aj na zadných sedadlách, iank môžete byť vrahom osoby sediacej pred vami!

Bezpečnostné pásy neboli vymyslené a nie sú zo zákona montované do áut zo srandy a pre “blbcov, ktorí ich používajú”. Preto by idioti, ktorí ich nepoužívajú mali čo najskôr začať!

Na záver ešte jedna ukážka, čo sa stane za 0,1 sekundy po náraze do pevnej prekážky v rýchlosti 80km/h:

0,026 sekundy po nárazu: se začíná deformovat nárazník. Na vůz působí síla rovnající se třicetinásobku váhy automobilu. Osoby v prostoru kabiny se pohybují rychlostí právě těch 80 km/h.
0,039 sekundy po nárazu: se řidič i se sedadlem posune o 15 cm dopředu.
0,044 sekundy po nárazu: dochází prudkým nárazem hrudníku k destrukci volantu.
0,050 sekundy po nárazu: rychlost klesá a na cestující působí síly převyšující několikanásobně jejich hmotnost.
0,068 sekundy po nárazu: řidič narazí na přístrojovou desku, tento náraz můžeme porovnat s dopadem břemena o hmotnosti 9 tun.
0,092 sekundy po nárazu: řidič a spolujezdec v jednom okamžiku prorazí hlavou čelní sklo a smrtelně si poraní hlavu.
0,100 sekundy po nárazu: je již zpravidla mrtvé tělo řidiče, opřené o volant, vrženo zpět.

No responses yet

Leave a Reply