Postavte už Aupark

Sep 26 2007

Dnes pri sedení na kafe v McDonalde som si v Pravde všimol článok o spore Auparku (HB Reavis Group) a mesta Žilina. Nebudem teraz riešiť za akých okoľností bol pozemok predaný a pod., to mi je vcelku jedno. Bývalý park je zničený, Štúrova socha niekde schovaná a dva roky chodíme okolo veľkého plotu, ktorý blokuje parkovisko pri Smere. Ako obyvateľa mesta ma tieto problémy trápia viac ako platnosť nejakých zmlúv.

Netuším, kde niektorí predstavitelia mesta a hlavne zástupcovia OZ za krajšiu Žilinu prišli na tvrdenie, že nákupné centrum nepatrí do centra mesta. Spomínaným múdrym hlavám odporúčam občas vycestovať aj do vyspelejších miest. Pre príklady úspešného začlenenia nákupných centier nemusím chodiť ďaleko.

Prvým príkladom je Galerie Vaňkovka v Brne. Starý objekt zlievarne prestavali do podoby moderného centra. Druhým je OC Nový Smíchov v Prahe na Andělu. Stavbu centra nevítali okolití obyvatelia s prílišným nadšením, ale dnes tu nakupujú všetci. Tretím príkladom môže byť Altmarkt Galerie v Drážďanoch.

Ak pozabudeneme na obchodno-spoločenskú funkciu týchto centier, tak si uvedomte, že tieto objekty ponúkajú niekoľko stovák parkovacích miest nielen pre svojich zákazníkov.

Hlavne predstavitelia OZ za krajšiu Žilinu by si mali uvedomiť, že pri súčasnom raste životnej úrovne a nedostatku bytov/kancelárií sa stavba nových budov nezastaví. Žilina nezostane kľudným menším mestom. Stavby budú vznikať tam, kde by to kedysi nikoho nenapadlo. Budú vysoké, moderné a veľmi blízko seba.

Pokrok svojími protestami nezastavíte. Nevyhovárajte sa stále na dopravnú situáciu. Radšej ju vyriešte!

One response so far

  1. mali by si s tym auparkom pohnut, ma fascinuje uz par mesiacov ta jama co je namiesto parku

Leave a Reply