Prečo nie su kontroly chodcov a cyklistov?

Jún 04 2005

Prečo nie su kontroly chodcov a cyklistov?

Keď som pred chvíľou písal o ďaľšom Jastrabovi, tak ma napadlo, prečo sú stále kontrolovaný vodiči. Myslím, že policajná akcia zameraná na správanie sa chodcov a cyklistov na cestách by bola tiež veľmi užitočná!

Všetci ste sa už stretli s dvoma či troma cyklistami idúcimi vedľa seba. Prípadne vedľa cesty je cyklistický chodník zývajúci prázdnotou, ale cyklisti idú po ceste (typické pre novú cestu medzi Solinkami a Vlčincami). Potom sa môžu ľudia čudovať nad počtom zranených cyklistov na cestách. Samozrejme často býva príčina aj na vodičovej strane. Väčšina, hlavne mladých a starých, by si mali vstúpiť do svedomia a rešpektovať aspoň základné dopravné značky a pravidlá.

Ďaľšou špecifickou skupinou sú chodci. Podľa zákona, vyhlášky či čoho sú povinný chodiť na ľavej strane cesty, aby videli prichádzajúce vozidlo. Väčšina z nich však ide po strane na ktorú prídu a nič ich netrápi, ani okolo idúce autá. Spoliehajú sa, že prichádzajúce auto budú počuť. Možno to fungovalo za čias Škodoviek, Lád či Moskvičov. Dnes sú autá tiché a častokrát ich sluchom nespozorujete. O prebiehaní vozovky na miestach nie na to určených ani nehovorím…

Častým veľký porušením bezpečnosti premávky je viditeľnosť cyklistou či chodcov. Správne osvetlené/viditeľné osoby, či predmety zbadajú vodiči na 3x väčšiu vzdialenosť. Mali by ste preto používať oblečenie z reflexných materiálov alebo byť osvetlený svetlom.

Rovnako ako prebiehajú kontroly vodičov, ktoré sú potrebné, mala by dopravní polícia začať so zvýšenou kontrolou cyklistou či chodcov. Určite by znížil počet zranených či úmrtí.

No responses yet

Leave a Reply