Programy uplynulého roku

Jan 04 2007

Programy uplynulého roku

Spomeniem aplikácie, ktoré som vlani najviac používal a prirástli mi k srdcu.

Opera 9

Najlepší internetový prehliadač! V malom balíku obsahuje všetko potrebné spolu s e-mailovým klientom, RSS čítačkou, Bittorent klientom atď. Ako jediný prehliadač umožňuje prispôsobiť zobrazenú stránku veľkosti obrazovky. Prečo používam Operu!

Ubuntu 6.06

Konečne som sa zdravo naštval a zlikvidoval Windows i prešil výhradne na Linux. Správny krok vpred. Konečne mám pocit, že som jediným pánom svojich dát. Rozhodne odporpčam stiahnuť si aspoň LiveCD a poklikať si. O nič neprídete a uvidíte, že Linux nie je len o bielo-čiernom príkazovom riadku.

PSPad/jEdit

Dva najlepšie programátorské editory súčasnosti! Veľká škoda, že PSPad je iba pre Windows. Staršie verzie sa síce dajú rozchodiť pod Wine, ale nepodarilo sa mi to korektne. jEdit som začal používať až po prechode na Linux a neľutujem. Je skvelý.

gooSync

Program pre Windows Mobile synchronizujúci kalendár s Google Calendarom. Geniálny a jednoduchý program, bez ktoréhu už neviem žiť.

Opera 8.60 pre Windows Mobile (Pocket PC)

Áno, Operu som už spomínal. Mobilná Opera je bez pochýb najlepším internetovým prehliadačom pre smartphony či PDA.

GIMP

Photoshop mi nikdy neprirástol k srdcu, aj keď som veľa som s ním nepracoval. Iba v škole. Keď som sa však zorientoval v množstve okienok, vedel som, že GIMP je pre mňa jasná voľba:-)

Miranda

Skoro som na ňu zabudol. V Linuxe mi veľmi chýba. Gaim jej nesiaha ani po päty:-( Pre neznalých: ide o IM kecálka s neskutočnými možnosťami nastavení a prispôsobovania atď.

Total Commander

Nesmrteľná ikona správcov súborov. Najlepší z najlepších! Škoda, že neexistuje linuxová varianta s rovnakými funkciami (keď nepočítam ls, cp, mv, rm a pod.).

ImageMagick

Sada programov pre prácu s obrázkami z príkazového riadku. V jednoduchosti je krása! Stačí spustiť jeden skript pre vytvorenie náhľadov, zmenenie rozmerov fotiek, vygenerovanie HTML kódu galérie a nahranie na web. Jednoduché a veľmi efektívne. Rozhodne príjemnejšie ako spúšťať niekoľko programov a v každom x-krát klikať či hľadať v menu.

Programy sú zoradené podľa toho ako mi prišli na rozum.

No responses yet

Leave a Reply