Prvý pohľad na notebook HP NX6125 Turion ML-32

Máj 07 2006

Prvý pohľad na notebook HP NX6125 Turion ML-32

V utorok mi po nekonečnom týždni čakania dorazil novučičký notebook HP NX6125 Turion ML-32. Kupovaný bol v internetovom obchode Athenas consulting.

Kupoval som ho v takmer plnej výbave, to v skratke znamená:

 • Procesor: AMD Turion™ 64 ML-32 • 1,80 GHz, medzipamäť 512 kB L2.
 • Čipová sada: Čipset ATI RADEON Express 200M.
 • RAM: 1024MB.
 • HDD: 60GB.
 • Optická mechanika: Duální pevná jednotka DVD+/-RW.
 • Monitoru: technologie TFT, 15palcová uhlopriečka, rozlíšenie videa 1 024 × 768.
 • Rozmery (šírka × hĺbka× výška): 3,1 (vpredu) × 32,8 × 26,7 cm.
 • Hmotnosť 2,72 kg (s optickou jednotkou).
 • Broadcom wifi 802.11b/g, Bluetooth, modem 56 kb/s, sieťová karta Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet Controller 10/100/1000.
 • 1 slot PC Card typu I/II podporujúci 32bitové sbernice CardBus a 16bitové karty, 1 slot pre kartu Express Card /54, slot pre digitálne média: čítacie zariadenie kariet 6 v 1.
 • Externé vstupné/výstupné porty: 3 porty USB 2.0, VGA, vstup/výstup zvuku, 1394, napájanie, RJ-11, RJ-45, slot pre zámok Kensington, výstup S-video TV, konektor pre stolnú jednotku, konektor pre cestovnú batériu.
 • Klávesnice a Touchpad se skrolovací oblastí .
 • Správa zabezpečení: HP ProtectTools, integrovaný HP Biometric Fingerprint Sensor, HP Drivelock, HP Local Recovery od spoločnosti Altiris, Symantec™ Norton Antivirus.
 • Operačný systém: Windows XP Professional.
 • Dodávaný software: HP One-Touch Button Software , HP Mobile™ Print Driver, Synaptics Touchpad Driver, Nápověda a odborná pomoc HP, HP Wireless Assistant, Sonic RecordNow!, InterVideo WinDVD – DVD Player, InterVideo WinDVD Creator – DVD Authoring.

Aký je?

Super! Za tie peniaze sa to naozaj oplatilo. Obsahuje všetko, čo by podľa mňa notebook dnešnej doby mal mať. Trochu ma pri objednávke štval procesor. Nie preto, že by bol zlý, ale pôvodne som chcel Intel. Ani neviem prečo. Všade čítam o tom ako sú AMDčka horšie od Intelu. Môže na tom niečo byť, ale mne to nevadí. Hlavne, že to funguje a robí to, čo má.

Na rýchlosť si nemôžem stažovať. Procesorom, RAMka i disk fungujú celkom svižne. Horšie je to s DVD mecanikou u prepisovateľných médií. Zaznamenal som u nich dlhšiu odozvu. Inak pohoda.

Na klávesnicu som si ani zvykať nemusel. Aj keď som predtým s notebookom prakticky neprichádzaj do styku. Píše sa mi na nej oveľa lepšie ako na normálnej. Len môj model má jednu zvláštnosť – klávesnica má španielsku potlač! Keď som notebook rozbalil, skoro ma porazilo. Ale vzhľadom na to, že rozloženie kláves poznám spamäti, tak mi to takmer nevadí. A keby náhodou začalo, tak si kúpim nálepky.

Ďalšou veľkou neznámou bol touchpad. Zvykol som si rýchlo. Spočiatku mi citeľne chýbalo stredné tlačidlo myši (v Opere ním otváram stránku do nového okna). Potom som sa však pobavil s ovládačom s ovládačom/programom Synaptics TouchPad v6.2. Nastavil som si vertikálne i horizontálne scrollovanie (nahradzuje koliesko), každému rohu som priradil zvláštnu akciu/tlačidlo. O tom však podorbnejšie v nejakom ďalšom príspevku.

Keby som nepotreboval robiť s Gimpom, tak by som ani neplnoval kúpovať myš. Ale s ňou sa bude predsalen lepšie robiť s grafikou, inak bude odpočívať v batohu. Do úvahy zatiaľ prihádzajú Genius NetScroll+Mini Traveler USB+PS/2 bordo, Logitech Zebra Mouse NB Optical Plus-Zebra a Microsoft Notebook Optical mouse.

Zabudovaný mikrofón je veľmi dobrá vec. Bez neho si už počítač neviem predstaviť. Volanie cez Skype je úplná lahoda.

Snímač otlačku prsta funguje celkom dobre. Chvíľu síce trvá, kým spracuje otlačok, ale funguje spoľahlivo a celkom presne. Niekde som pred kúpou čítal aká jeto blbosť, že nefunguje poriadne a pod. Tieto skúsenosti zatiaľ nemám. Pravideľne sa pomocou neho prihlasujem do Windowsu a pohoda. Treba len chvíľu počkať.

Batéria mi zatiaľ vydržala niečo cez tri hodiny intenzívnej práce s pustenou hudbou. Myslím, že to nie je zlý výsledok.

Sofvérové vybavenie

Popis v internetovom obchode sľuboval softvér od výmyslu sveta (uvedené vyššie). Samozrejme som ho dostal.

No niektoré boli iba 30/60 dňové skúšobné verzie, napr. Norton Antivirus. Iné, napr. Sonic RecordNow!, vyzerali divne a ich ovládanie bolo dosť zvláštne. Ale to už je iba subjektívny názor. Niekto môže maž opačný.

Zatiaľ spokojnosť

Keď si odmyslím španielsku potlač klávesnice, tak mi zatiaľ nič nevadí. Úmyselne hovorím zatiaľ, lebo ho nemám ešte ani týždeň.

Každopádne už viem, že už nikdy nechcem mať stolový počítač! Maximálne ako “storage server” pre domácu sieť.

No responses yet

Leave a Reply