Sufjan Stevens – Illinois

Máj 08 2006

Sufjan Stevens – Illinois

Obrázok albumu Illinois

Pri pohľade do Googla mám pocit, že ešte nikdy som nepísal o niečom tak neznámom.

Sufjan Stevens je hudobníkom, spevákom a multiinštrumentalistom pochádzajúcim z Detroitu. Napriek tomu, že už stihol vydať niekoľko albumov je na Slovensku (a nie len tu) absolútne neznámy. Škoda…

Neviem, k čomu by sa dal album Illinois prirovnať. Ešte som sa nestretol s podobným počinom. Snáď by je trochu podobný úžasným albumom Radiohead – Kid A a Amnesiac. Možno sa nepodobajú až tak po hudobnej stránke, ale spojuje ich prepracovanosť, dokonalosť v každom tóne a hlavne to, že sú absolútne iné ako všetko ostatné naokolo.

Sufjan Stevens dokázal album Illinois priviezť do absolútnej dokonalosti. Všetky piesne sú rovnako kvalitné. Ešte som sa nestretol s tak vyrovnaným albumom. Aj najlepšie albumy zvyknú obsahovať aspoň jednu pieseň “do počtu”. Illinois však nie.

Stevens tvorí nie len nádhernú folkovo-popovú hudbu, ale aj texty, ktorých spievaním dotvára atmosféru svojich piesní. Spev je miestami doplnený o zbor.

Možno sa pýtate, ako je možné, že o tak výbornom albume ešte nepočuli. Inu, na Slovensku je to tak. Ak občas čítate hudobné kritiky, tak by vám Sufjan Stevens určite neunikol.

Album Illinois je niečo úplne iné ako to, na čo je slovenský poslucháč zvyknutý. Napriek tomu ho odporúčam všetkým na vypočutie a možno si z neho niečo zoberiete.

No responses yet

Leave a Reply