Venture capital a hodnota firiem

Dec 12 2009

Už niekoľko mesiacov mi v konceptoch leží článok s názvom Choré financovanie startupov. Stále ho nie a nie dopísať. Počas týždňa som si náhodou vypočul druhý podcast z dielne 37 Signals a uvedomil si, že presne vystihli, čo som chcel príspevkom povedať.

Model akým sa snaží fungovať väčšina “webových spoločnosti” mi pripadá absolútne chorý. Firma, ktorá svojimi službami negeneruje žiaden obrat ani zisk zrazu zistí, že nie je schopná financovať svoju prevádzku. Následne vyhľadá niekoho, kto jej naleje peniaze na účet (najčastejšie venture capital fond). Ešte lepší prípad je, keď firma službu nemá ani vytvorenú, ale len tvrdí, že to bude fungovať.

Z investičných prostriedkov sa hradia všetky náklady a firma stále nevygenerovala ani cent vlastného zisku. Keď je firma na vrchole slávy predá sa niekomu ďalšiemu alebo sa do nej opäť nasypú peniaze. V oboch prípadoch so slovami aká je to super investícia.

Pripadá vám to normálne? Mne ani trochu. Pokiaľ si firma nedokáže na seba zarobiť a generovať zisk, nemá čo robiť na trhu. Nemá!

Nevadí mi, ak niekto investuje do firmy, ktorá funguje a má určitý obrat či zisk. Vďaka tomu sa firma môže posunúť ďalej a zamestnať ďalších ľudí, zvýšiť svoju produkciu a pod. Vadí mi ak sa do bezcennej firmy lejú peniaze a ešte dotyčná spoločnosť má vďaka tomu toľko drzosti oceniť svoju hodnotu na niekoľko miliónov/miliárd.

No responses yet

Leave a Reply