Žilinský parkovací dom

Jan 04 2007

Žilinský parkovací dom

Niekedy pred komunálnymi voľbami bol otvorený parkovací dom zlepšujúci problém parkovania v centre Žiliny (ZA). Je mi jedno, či ide o predvolebný ťah alebo sa na tom niekto dobre nabalil. Parkovať je kde a to je pre mňa hlavné.

Pred Vianocami som parkoval výhradne v ňom (do konca roka 2006 bolo zdarma:-). Zažil som pri tom nemálo zábavných situácií. Väčšinou však išlo o smiech cez slzy (niektorí vedia:-).

Parkovanie v podzemných garážach či parkovacích domoch mi nie je cudzie a stál som už všelikde (Bratislava, Praha, Drážďany, Chemnitz atď.). Vždy po zastavení ma ako prvé zaujímalo ako parkovisko funguje, kde platiť, ako s lístočkom a pod. Všade to bolo napísané. Nie inak tomu je aj v ZA. Na každej nástenke bol veľký oznam zhruba oznamujúci: “Pred prijazdom k bráne musíte lístok vsunúť do automatickej pokladne, bez toho sa závora nezdvihne!”. Okrem jedného razu, čo som tam bol, vždy muselo x áut cúvať od závory kvôli volovi, ktorý nenavštívil pokľadňu a musel ísť späť. Inteligentnejšie hovadá nechali svoje autá pred závorou a išli pešo na druhú stranu budovy do automatu, čím zablokovali výjazd.

Za vjazd do budovy zo smeru od pošty budú niektorí vodiči preklínať projektantov. Je dosť tesný a prudký. De facto sa musíte otočiť o 180° a dávať pozor na vychádzajúce vozidlá. Podľa šmúh na stenách usudzujem, že zopár vodičov už vyskúšalo ich pevnosť:-)

Jazda v budove či v stiesnených priestoroch je pre väčšinu miestnych vodičov niečo absolútne nové. Ak sa nemýlim, tak najbližšie verejné podzemné parkovisko je v Poluse/Auparku (BA) alebo v Zlíne či Ostrave. Pár vodičov som videl, ako zmätene nevedeli vycúvať z parkovacieho miesta. Pritom mali dosť miesta, ale v ich blízkosti bola stena. V čom je problém? Je jedno, či je za mnou lampa, stena, auto alebo slon. Pokiaľ je dosť miesta nie je sa čoho báť!

Najkomickejší na mňa zapôsobili jedinci zastavujúci čo najdalej vodičovými dverami do automati pred závorou. Otvorili dvere, vyliezli von a napokon išli k automatu. Keď sa zdvihla závora nasadli späť do auta a hurá preč. Mal som dosť.

P.S.: Venované väčšine vodičov z okresov Čadca (CA), Kysucké Nové Mesto (KM) a Bytča (BY).

No responses yet

Leave a Reply